Міністерство освіти і науки наказом від 03.04.01 р. за № 166 затвердило "Положення про студентське самоврядування у вищих навчальних закладах". У цьому Положенні визначається сутність студентського самоврядування, права та обов'язки студентів. Згідно з цим Положенням, самоврядування у вищому навчальному закладі - це самостійна громадська діяльність студентів та їх функціональне управління вищим навчальним закладам, що визначається ректоратом (адміністрацією), деканатами (відділеннями) і здійснюється студентами відповідно до мети і завдання, що стоять перед студентськими колективами.

Студентське самоврядування здійснюється на рівні академічної групи, відділення, факультету, гуртожитку, вищого навчального закладу. Залежно від контингенту, типу та специфіки навчального закладу студентське самоврядування може здійснюватися на рівні курсу, спеціальності, студентського містечка, іншого структурного підрозділу. 

Вищим органом студентського самоврядування є загальні збори (конференція).
Виконавчий орган студентського самоврядування може мати різноманітні форми: студентська спілка, сенат, парламент, старостат, студентська навчальна (наукова частина), студентський деканат, рада тощо.
Незалежно від форм студентських об'єднань завдання їх однакові.
Згідно зі ст. 38 Закону України "Про вищу освіту", основними завданнями органів студентського самоврядування є:
- забезпечення і захист прав та інтересів студентів, зокрема, стосовно організації навчального процесу;
- забезпечення виконання студентами своїх обов'язків;
- сприяння навчальній, науковій та творчій діяльності студентів;
- сприяння створенню належних умов для проживання та відпочинку студентів;
- сприяння діяльності студентських гуртків, товариств, об'єднань, клубів за інтересами;
- організація співробітництва зі студентами інших вищих навчальних закладів і молодіжними організаціями;
- сприяння працевлаштуванню випускників;
- участь у вирішенні питань міжнародного обміну студентами.
Керівники студентських представницьких органів за посадою входять до складу вчених рад вищих навчальних закладів, керівники студентських представницьких органів факультетів - до вчених рад факультетів.
Запровадження студентського самоврядування у вищих навчальних закладах є конкретною реалізацією громадських прав студента, формування у них почуття відповідальності, вміння вирішувати соціальні, економічні та культурно-освітні проблеми. Водночас студентське самоврядування є дієвою формою самовиховання.
Студентське самоврядування сприяє задоволенню молодіжних потреб, реалізації студентських інтересів, є середовищем спілкування і взаємодії молоді. Необхідно враховувати, що в студентському "суспільстві", крім загально-ухвалених законів, норм поведінки, діють специфічні норми і правила, що визначають специфічні права і свободи, обов'язки і відповідальність.
Студентські організації є посередниками між адміністрацією вищих навчальних закладів та студентськими колективами. Проте важливо враховувати, що студенти виявляють найбільшу довіру до органів студентського самоврядування. Неформальна ініціатива студентства має значний вплив на молодь, сприяє розвитку здібностей, вирішенню різноманітних проблем у навчанні, проведенні дозвілля тощо.
Особливої актуальності ці проблеми набувають після приєднання України до Болонського процесу, що стало одним з інструментів інтеграції України в Європу.
Лише активна участь вищих навчальних закладів та студентів у Болонському процесі може забезпечити його тривалий
успіх. У Болонському процесі конструктивна роль належить студентським спілкам, наголошується, що студентство є повноправним партнером в управлінні вищою освітою. Приєднання України до Болонського процесу значно розширює демократичні засади освітнього процесу, покращує мобільність студентів та неформальну їх освіту, відкриває можливості брати участь у виконанні широкомасштабних навчальних програм.
Утвердження України як демократичної держави є водночас духовним, політичним, соціальним і культурним утвердженням громадян, здатних керуватись не суб'єктивними інтересами, не ідеологією певної групи людей, а визнати лише одну ідеологію - Конституцію, основний закон України, незалежної і суверенної держави. Нові підходи до студентського самоврядування мають скерувати освітньо-виховний процес на розвиток творчих потенцій та соціальної активності студентської молоді, інтеграції України в європейське співтовариство.
Системний підхід до організації студентського самоврядування в нашому університеті характеризується тим, що воно охоплює всі сфери життєдіяльності: навчально-виховну, науково-дослідну, спортивно-оздоровчу роботу, побут, відпочинок, дозвілля, участь у суспільно-громадському житті та функціонує на всіх рівнях: академічної групи, факультету, гуртожитку, університету тощо. Студентське самоврядування визначає основні форми і напрями своєї діяльності. Воно стало важливим чинником і умовою вдосконалення навчально-виховного процесу, котрий спрямовано на якісне навчання, сприяння діяльності студентських наукових гуртків, товариств, об'єднань, клубів за інтересами, працевлаштуванням випускників, вихованням духовності та культури студентів, формуванням у студентської молоді національно-громадянської позиції та соціальної активності, оволодінням навичками організатора, керівника, формуванням громадянської політичної культури, становленням особистості нового типу.

Роман Минів, проректор з науково-педагогічної роботи

 

 

load page 0.036001 second, load CPU 0.16