Яким Ярема – відроджене ім’я українського вченого

          27-28 травня 2015 року у Львові, в актовій залі Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького відбулася регіональна наукова конференція „Яким Ярема – відроджене ім’я українського вченого” до Днів пам’яті Якима Яреми (1884–1964), мово- і літературознавця, педагога, психолога, філософа та громадського діяча. У науковій конференції взяли участь дослідники львівських вишів, зокрема проф. Надія Гапон та доц. Олег Павлишин із Львівського національного університету імені Івана Франка, проф. Богдан Пташник з Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я. С. Підстригача НАН України, проф. Ігор Держко з Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Павло Берко – професор Українського вільного університету у Мюнхені, Богдан Горбовий – заступник голови Товариства наукових викладів імені Петра Могили, а також академічна спільнота Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. Ініціатором та організатором наукової конференції був проф. Михайло Падура, завідувач кафедри української та іноземних мов імені Якима Яреми, який з поважних причин, на жаль, не зміг бути присутнім в актовій залі. Тому модератором конференції була доцент цієї ж кафедри Олеся Смолінська, яка успішно втілила цінні настанови Вчителя і блискуче справилася з покладеними на неї завданнями.

          Тематика доповідей, які презентували учасники конференції, вирізнялася цікавими напрямками. Вона охоплювала і цікавий екскурс щодо життя та творчості Якима Яреми (дослідження Михайла Падури ретранслювала ст. викл. Світлана Ваврін), і  дослідження знайомства Якима Яреми з Іваном Франком (ст. викл. Олена Бінкевич та канд. філол. наук Тетяна Череповська). Декламування прологу до „Мойсея”  та поеми „Мойсей”  (проф. Богдан Пташник), а також проникливе виконання пісень Михайла Падури (дует бандуристок у складі Наталі Воробей і Галини Шиняєвої) не залишили байдужим нікого, зважаючи на ситуацію, в якій перебуває Україна. Про листопадові події 1918 року в Галичині розповів доц. Олег Павлишин, а проф. Надія Гапон презентувала соціально-психологічні погляди Якима Яреми,  його педагогічні ідеї – проф. Павло Берко, а про філософські погляди вченого доповідав проф. Ігор Держко. Богдан Горбовий розказав про участь Якима Яреми у товаристві Петра Могили, а ст. викл. Іванна Карбовнік презентувала спогади учнів Тернопільської гімназії, а також колег-учителів про Вчителя, Вихователя, Вченого. Зі завершальним словом виступив проф. Павло Музика, в.о. декана ФЕМ, який подякував учасникам конференції за ґрунтовні дослідження та заохотив до подальших спільних наукових проектів.

          Конструктивний діалог, обмін раціональними думками продовжився у приміщенні кафедри української та іноземних мов  (якою з 1950 по 1962 рр. завідував Яким Ярема) за горнятком кави та солодощами від пані Дани, дружини Михайла Падури, Анни Винниченко та Світлани Ваврін. Допомогли організувати цю зустріч ст. лаборанти Марія Черкес,  Мирослава Михалусь та колектив кафедри. Усім велике спасибі.

 Іванна Карбовнік, ст. викл. кафедри української та іноземних мов імені Якима Яреми 

load page 0.045235 second, load CPU 0.28